Cukrzyca, to jedna z najczęstszych chorób w dwudziestym pierwszym wieku sięgająca w skali globalnej niemalże epidemii. W samej Polsce choruje na nią aż 7 procent Polaków i na dodatek u około 3 milionów osób choroba cukrzycowa pozostaje nadal niezdiagnozowana, gdyż ludzie ci nigdy nie wykonali stosownych badań lekarskich w kierunku cukrzycy. Co prawda na co dzień czują się nie najlepiej, lecz nie na tyle źle, aby iść do lekarza i przeprowadzić stosowne badania i dowiedzieć się dlaczego tak jest?
Czym jest i czego zakazuje cukrzyca?
Cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się przewlekłą hipoglikemią wywołaną zaburzeniem wydzielania w trzustce insuliny. W naszym kraju największa liczba chorych zamieszkuje województwo śląskie a najmniej cukrzyków mieszka na Podlasiu.
Przy podejrzeniu cukrzycy a tym bardziej już przy wykryciu cukrzycy konieczne jest zrobienie korekty w swoim codziennym jadłospisie. Trzeba jak najszybciej pokarmy wysokokaloryczne i wysokocukrowe zamienić na te zdrowsze.
Niektóre produkty trzeba całkowicie wyeliminować z codziennej diety a niektórych zmniejszyć konsumpcję lub częstotliwość ich spożywania.
Co odrzucić całkowicie z codziennego jadłospisu lub co zamienić w codziennym menu?
– Osoby z podwyższonym indeksem glikemicznym lub osoby chore na cukrzycę mają absolutny zakaz konsumpcji wszelkiego rodzaju słodyczy i ciast. I choć możliwe jest od czasu do czasu, czyli okazjonalnie zjedzenie mikroskopijnej ilości słodyczy, czy kawałeczka ciasta, to jednak nie można bezkarnie objadać się nimi do woli. Cukrzyk bezkarnie może zjeść w ciągu dnia najwyżej 3 lub 4 kostek gorzkiej czekolady (wyłącznie gorzkiej). Lecz pocieszające jest to, że istnieje wiele słodkości przeznaczonych dla cukrzyków, które można kupić w sklepie lub przygotować samemu wystarczy tylko zapoznać się z ich składem i sposobem przyrządzania, lecz tych również nie można jeść bezkarnie. Niewskazane jest jedzenie standardowych słodkich produktów ze względu na ich kaloryczność i na to, że słodzone są one sacharozą i fruktozą i dlatego mają wpływ na poziom glukozy w krwi.
– Ograniczenie lub rezygnacja z alkoholu jest także konieczna, bo alkohol też posiada kalorie i węglowodany a poza tym nie jest wskazany, gdy zażywane są leki. Jeżeli już chcemy wypić odrobinę alkoholu, to najlepiej byłoby pić go w trakcie posiłku. Dopuszczalna norma to 20 gram czystego spirytusu na dobę. Ilość ta odpowiada 0,33 litra piwa lub 200 gram białego wina, albo 150 g. czerwonego wina lub też 50 g. wódki 40 %.
– Kolejny zakaz, to ograniczenie spożycia soli, gdyż sól zatrzymuje wodę w organizmie, spowalnia spalanie tłuszczu i spowalnia proces odchudzania, który w przypadku cukrzycy typu 2 i nadwagi lub może już otyłości jest bardzo ważny. W takim przypadku należy ograniczyć spożycie soli kuchennej do 1 łyżeczki dziennie. I należy wziąć pod uwagę sól zawartą wszędzie, jak w zupach i w innych gotowanych potrawach oraz w wędlinach. Przygotowując potrawy warto zminimalizować maksymalnie jej zawartość lub całkowicie zrezygnować z używania soli na rzecz świeżych ziół takich, jak bazylia, koperek, pietruszka, ziele angielskie, liść laurowy, cynamon, tymianek, goździki, mięta, czosnek granulowany z ziołami, majeranek, kminek, oregano, sok z cytryny, gałka muszkatołowa, pieprz.
– Picie dużej ilości płynów (minimum 2 litry) i przy tym najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Woda jest bardzo ważna w naszym organizmie, gdyż nasze ciało w 2/3 składa się właśnie z wody i dlatego nieustannie musimy jej dostarczać naszemu organizmowi, aby nie doszło do odwodnienia. Poza tym, gdy pragniemy schudnąć, to warto wiedzieć, że woda sprzyja odchudzaniu, bo tłuszcz szybciej rozpuszcza się właśnie w wodzie.
W przypadku cukrzycy typu 2 dieta i aktywność fizyczna są lekarstwem
Jeszcze kilka ważnych spraw dodatkowych o zachowaniu przy cukrzycy
– Nikt absolutnie a już na pewno osoba z nadwagą, czy z otyłością i osoba z cukrzycą nie powinna dopuszczać do wygłodzenia organizmu. Gdy czekamy na główny posiłek a czujemy wielki głód, to zawsze można sięgnąć po surową marchewkę, po ogórka, po rzodkiewkę, po pomidora, czy nawet po jabłko. Sięgnąć po tak zwane czekadełko, które w tym przypadku jest niskokaloryczne i posiada w swoim składzie mało cukru. Ważne jest to, aby nie dopaść do jedzenia wygłodzonym i skonsumować na raz bardzo dużo pożywienia, bo spowoduje to spożycie dużej ilości kalorii i dużej ilości cukru.
– Osoba cierpiąca na cukrzycę i pragnąca zrzucić zbędne kilogramy powinna zwracać uwagę na każdy kęs, który wkłada do ust. W tym celu należy czytać bardzo uważnie wszystkie etykiety znajdujące się na opakowaniach produktów, które kupujemy.
– Kolejna rzeczą jest to, aby w naszym domu była waga nie tylko ta służąca do ważenia masy naszego ciała, lecz również elektroniczna waga do warzenia produktów żywnościowych, jak i miarka do mierzenia produktów płynnych. Posiadając te przyrządy w swoim domu dokładniej będziemy wiedzieć ile czego spożywamy, jak i ile ważymy.
– Bardzo ważny przy cukrzycy jest również wysiłek fizyczny o czym nie wolno zapominać, bo on również wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi i przyspiesza proces odchudzania a poza tym dotlenia organizm i wspomaga serce.
Cenne uwagi. Mój doktor zawsze mi powtarza, że nie należy doprowadzać do wygłodzenia organizmu i odżywiać się regularnie.