Faktem jest, że dzieci i osoby starsze wymagają corocznych wizyt kontrolnych u swoich lekarzy. No, ale jak wygląda sprawa w przypadku młodzieży i dorosłych? Czy tak częsta kontrola jest naprawdę konieczna? Cóż, to zależy.
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
Większość zdrowych dorosłych nie musi co roku odwiedzać swoich lekarzy POZ. Częstotliwość wizyt zależy od wieku i stanu zdrowia danej osoby. Dla zdrowego, młodego dorosłego bez stanów chorobowych, zwykle wizyta kontrolna co dwa, a nawet trzy lata jest wystarczająca.
Wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest ważna, aby sprawdzić ciśnienie krwi, wagę i wczesne oznaki chorób przewlekłych. Zaleca się, aby osoby dorosłe w średnim i starszym wieku co roku odwiedzały swoich lekarzy pierwszego kontaktu w celu wykrycia i leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2 lub choroby serca.
Rutynowe badania przesiewowe u lekarza pierwszego kontaktu mogą obejmować badania krwi, mammografię, kolonoskopię, badanie gęstości kości, badania skóry, badania historii rodziny, a także upewnianie się, że jesteśmy na bieżąco ze szczepionkami.
Kiedy osiągniemy wiek od 45 do 50 lat, lekarz zaleci nam kolonoskopię co dziesięć lat. Chociaż niektórzy ludzie muszą rozpocząć badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego jeszcze wcześniej. Prawda jest taka, że częstość występowania raka okrężnicy spada o około 2 do 3 procent z powodu większej świadomości w zakresie badań przesiewowych i lepszych wyborów dotyczących stylu życia w ciągu ostatnich 15 lat. Wczesne wykrycie tych stanów może niejednokrotnie uratować nasz życie.
Dlatego powinniśmy się też upewnić, że znamy właściwe pytania, które należy zadać lekarzowi.
Ginekolog
Większość zdrowych kobiet powinna planować coroczne wizyty w gabinecie ginekologa. Zdrowa kobieta powinna zaplanować coroczne wizyty u swojego położnika lub lekarza, aby podtrzymać ogólne zdrowie fizyczne i psychiczne. Kobiety aktywne seksualnie powinny być co roku badane pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową, w tym chlamydii i rzeżączki.
Zaleca się wykonywanie wymazu cytologicznego i testu HPV co trzy lata, o ile wyniki są prawidłowe. Chociaż może się to różnić w zależności od osobistych czynników ryzyka i wieku. Takie testy sprawdzają zalecenia dotyczące raka szyjki macicy. I dlatego przestrzeganie zalecanego przez lekarza harmonogramu zapewni wczesne leczenie wszelkich nieprawidłowych wyników lub komórek przedrakowych.
Ażeby przesiewowo wykrywać raka piersi, należy przechodzić mammografię co 1 – 2 lata, zaczynając od 40 roku życia. No, chyba że pacjentka wykazuje inne czynniki ryzyka i musi zacząć wcześniej.
Okulista
Najpierw spytajmy lekarza POZ, czy wizyta u okulisty jest dla nas konieczna. Zazwyczaj zaleca się pacjentom regularne wizyty u okulisty, jeśli mają chorobę podstawową, taką jak cukrzyca, która zwiększa ryzyko problemów. A jeśli są to zmiany wizualne, zwykle lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przeprowadzić wstępne testy i w razie potrzeby wypisać skierowanie.
Z kolei, jeżeli używamy okularów lub soczewek kontaktowych, planujmy wizytę u swojego optometrysty co 1 – 2 lata.
Zapoznaj się z fachowymi poradami na temat tego, jak utrzymywać zdrowe oczy.
Dentysta
W celu oczyszczenia i kontroli osoby dorosłe powinny odwiedzać dentystę co sześć miesięcy. Wynika to z szybkości, z jaką pojawiają się problemy z zębami i jak szybko utwardzona płytka nazębna – zwana też kamieniem nazębnym – może zacząć powodować problemy z dziąsłami.
Podczas wizyty spodziewajmy się, że raz w roku będziemy otrzymywać prześwietlenia rentgenowskie w celu zbadania utraty kości i wczesnych ubytków. Nasz dentysta przeprowadzi również coroczne badanie raka jamy ustnej, sprawdzając jamę ustną, gardło i pod językiem. Harmonogram obejmujący wizyty dwa razy w roku jest odpowiedni dla większości dorosłych. Jednak w przypadku osób, które mają problemy przyzębia lub osłabiony układ odpornościowy, powinny być częstszym gościem na fotelu dentystycznym.
Dermatolog
Regularne wizyty u dermatologa nie są przeznaczone tylko dla nastolatków ze skłonnością do trądziku. Czerniaka i inne nowotwory skóry można wykryć, odwiedzając dermatologa w celu corocznego sprawdzania znamion. Rozpoznanie różnicy między pieprzykiem a nieprawidłową zmianą skóry może być trudne.
Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego wykażmy się odpowiedzialnością i rozsądkiem i dopilnujmy, aby regularnie odwiedzać powyższych specjalistów.