Oto pięć prostych środków domowych, które pomogą złagodzić dyskomfort związany z bólem gardła.
Co powoduje ból gardła?
Ból gardła spowodowany jest odpowiedzią immunologiczną organizmu na infekcje wirusowe lub bakteryjne. Stan ten może być dość nieprzyjemny, zwłaszcza przy próbie przełykania. A to dlatego, że błony śluzowe w gardle są spuchnięte i w stanie zapalnym.
Oczywiście najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to pić płyny i dobrze się nawadniać. Jeśli będziemy utrzymywać wilgotne błony śluzowe gardła, będzie się ono lepiej goić.
Spróbujmy pić lub przynajmniej popijać wodę co godzinę. A jeśli jest to niewygodne, spróbujmy napić się ciepłej herbaty ziołowej z roślin, takich jak echinacea, mięta pieprzowa lub rumianek. Przyjmowanie ziołowej pastylki do ssania na gardło również wytwarza ślinę i działa kojąco.
Oto kilka naturalnych środków na ból gardła, które przynoszą ulgę przy użyciu prostych składników ze spiżarni.
Płukać gardło słoną wodą
Oczywiście jednym z powszechnych sposobów na złagodzenie dyskomfortu związanego z bólem gardła jest płukanie gardła słoną wodą. Sól pomaga zmniejszyć obrzęki.
Wystarczy wrzucić łyżeczkę soli do szklanki z ciepłą wodą i mieszać, aż się rozpuści. Następnie nabieramy pełne usta tej mieszanki i płuczemy gardło co godzinę przez pół minuty.
Płukać gardło chłodną herbatą z szałwii
Szałwia to wspaniałe zioło używane w kuchni, które ma również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, promujące łagodzenie bólu gardła.
Wystarczy dodać łyżeczkę szałwii do szklanki wrzącej wody i parzyć zioło przez 10 minut. A następnie odcedzić wywar i przepłukać nim gardło.
Picie wody cytrynowej
Cytryna nie tylko zawiera witaminę C i przeciwutleniacze, ale także zwiększa ilość wytwarzanej śliny, aby utrzymać nawilżenie błon śluzowych i złagodzić ból gardła.
Jeżeli zmagamy się z wyjątkowo drapiącym gardłem, spożyjmy przed snem łyżkę skoncentrowanego soku z cytryny, a zaraz za nią łyżkę miodu. Tym sposobem nasze gardło nie powinno nas niepokoić aż do rana.
A tutaj dowiesz się o domowych sekretach na zdrową skórę.
Picie octu jabłkowego z miodem
Ocet jabłkowy od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej. Zawiera cenny kwas octowy, który ma właściwości antybakteryjne.
Wystarczy wymieszać łyżkę octu jabłkowego z łyżką miodu w szklance z ciepłą wodą.
Uwaga: Miodu nie należy podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia!
Picie herbaty imbirowej
Badania wykazały, że imbir łagodzi stany zapalne i zmniejsza ból gardła. Ponadto, istnieją również badania, które pokazują, że imbir ma właściwości antybakteryjne. Możemy kupić herbatę imbirową lub zrobić własną herbatę ze świeżym imbirem.
Wystarczy, że zagotujemy w rondelku cztery szklanki wody i dodamy łyżkę startego korzenia imbiru. Następnie wszystko zaparzamy przez 10 minut. Później dodajemy łyżkę miodu i wyciśnięty sok ze świeżej cytryny. Mieszankę można pić na ciepło lub na zimno. A w razie potrzeby możemy ją jeszcze podgrzać.